Kształtki ocynkowane – charakterystyka, zastosowanie

Kształtki ocynkowane wykonane są z żeliwa ciągliwego i znajdują zastosowanie w połączeniach rurowych gwintowanych, a w szczególności w sieciach i instalacjach wodnych, centralnego ogrzewania, parowych innych do przesyłania medium płynnych i gazowych o charakterze nieagresywnym. Posiadają wiec bardzo szerokie spektrum zastosowania. Stosowane są wszędzie tam, gdzie połączenia muszą być odporne na wysokie ciśnienie oraz trudne warunki atmosferyczne. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kształtkach ocynkowanych? Jeśli tak – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Ocynkowane kształtki rurowe

Ocynkowane kształtki rurowe pokryte są warstwą cynku, co sprawia, że ​​kształtki te mają większą zdolność ochrony przed korozją i pomagają zapobiegać gromadzeniu się osadów mineralnych, które blokują rurę. Inną zaletą kształtek ocynkowanych jest odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz możliwość malowania powłok cynkowanych.

 Rura ocynkowana służy głównie do przenoszenia wody do budynków mieszkalnych i komercyjnych, może również służyć, jako ramy rusztowania ze względu na ochronę przed korozją. Kształtki ocynkowane są stosowane w wielu miejscach w przemyśle oraz zabudowie jednorodzinnej.

Kolano, mufa, nypel – popularne kształtki ocynkowane

Wśród kształtek wyróżnić można miedzy innymi: kolano, mufa, nypel, redukcja czy trójnik. Kolano ocynkowane stosuje się w instalacjach, aby zmienić kierunek biegu instalacji. Mufa oraz nypel ocynkowany znajdują zastosowanie przy łączeniach kształtek względem siebie. Natomiast redukcja ocynkowała służy do połączenia dwóch rur o różnych średnicach. Do połączenia kilku rur służy trójnik, który daje możliwość podłączenia trzech rur jednocześnie.

Wszystkie rodzaje kształtek ocynkowanych dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów, co znacznie ułatwia dopasowanie odpowiedniej kształtki do rozmiaru instalacji. Dobranie odpowiedniego rozmiaru kształtki ocynkowanej do instalacji jest najważniejsza rzeczą, gdyż tylko i wyłącznie prawidłowy rozmiar, dopasowany do instalacji będzie spełniał swoją role gwarantując niezwykłą szczelność. Kształtki ocynkowane mają bardzo szerokie spektrum zastosowania.

W jakich instalacjach kształtki ocynkowane się nie sprawdzają?

Jednak są tez instalacje, w których wybór kształtek ocynkowanych nie jest dobrym wyborem. Do takich instalacji należą przede wszystkim instalacje gazowe, które ze względu na przesył specyficznego materiału, jakim jest gaz, muszą być traktowane specjalnie. Cynk, który znajduje się na kształtach ocynkowanych w wyższych temperaturach słabnie i warstwa ochronna traci swoją wartość. Podczas przesyłu gazu elementy ocynkowane mogłyby okazać się mało skuteczne, czasem nawet niebezpieczne i szkodliwe dla instalacji.

Decydując się na wybór kształtek ocynkowanych do danej instalacji warto skorzystać z produktów sprawdzonych i renomowanych przedsiębiorstw. Takie przedsiębiorstwa gwarantują niezwykłą jakość wykonanych kształtek oraz dają pewność dotyczącą szczelności oraz bezawaryjności całej instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 3 =